RegioPlus heeft een position paper naar de Tweede Kamer gestuurd over de arbeidsmarktopgave in zorg en welzijn. De boodschap sluit aan bij wat in de sector al langer zichtbaar is: de druk op zorg en welzijn neemt toe, terwijl de arbeidsmarkt steeds krapper wordt.
De ontwikkeling is niet nieuw, maar wel steeds urgenter. De vraag naar zorg en ondersteuning groeit sneller dan het aantal beschikbare professionals. Tegelijk blijven werkdruk, administratielast en personeelstekorten hoog.
Ook het kabinet benoemt deze opgave in de recente Kamerbrief over arbeidsmarktbeleid in zorg en welzijn. Daarin staat dat het landelijke tekort richting 2035 kan oplopen tot bijna 301.000 werkenden. Het kabinet zet daarom in op drie lijnen: opleiden en ontwikkelen, arbeidspotentieel beter benutten en behoud van personeel.
Wat we zien in Zuid-Holland Zuid
In deze regio werken ongeveer 37.800 mensen in zorg en welzijn. Het verwachte tekort loopt op richting 7.400 medewerkers in 2035 (voor meer cijfers, klik hier). Dat laat zien dat de arbeidsmarktdruk ook in onze regio structureel toeneemt. De vraag is daarom niet alleen of de opgave herkenbaar is, maar vooral wat dit betekent voor hoe we zorg en welzijn organiseren.
Dat gaat steeds meer over:
- anders organiseren van werk;
- samenwerken in de regio;
- beter benutten van beschikbare capaciteit;
- opleiden en ontwikkelen waar de tekorten het grootst zijn;
- behoud van medewerkers.
RegioPlus benadrukt in het position paper dat deze opgave niet per organisatie kan worden opgelost. De beweging moet meer gaan van organisatieperspectief naar regionaal perspectief: samenwerken aan instroom, behoud, mobiliteit, innovatie en skillsgerichte ontwikkeling.
Vandaag, 8 juni, spreekt de Tweede Kamer tijdens het Kamerdebat VWS over de arbeidsmarktopgave in zorg en welzijn. Dat maakt het onderwerp extra actueel voor onze regio.
Lees hier de position paper van RegioPlus richting de Tweede Kamer.